Read more All categories.

Related Pages. ERSEKË.

6 Melan Tekke Teqeja e Melanit: Libohovë: 1800 Baba Aliu Watch Queue Queue

TODAY’S DEAL: Elite Apartment Korçë Bulevardi Gjergj Kastrioti Korçë Online Apartments Booking / Reservation, Photos, Booking.com Rating & Reviews!

Kaq keq qënkan xhanëm!?". 40°39'31" N 20°44'11" E ~807m asl 19:45 (CEST - UTC/GMT+2) Teqeja e Lumalas (Teqeja e Lumalas) is a populated place (class P - Populated Place) in Qarku i Korces (Korçë), Albania (Europe) with the region font code of Eastern Europe.

Teqeja e Melanit është një qendër fetare për myslimanët shiitë bektashianë, por vendi ku ndodhet kjo teqe, ka qenë i banuar që nga koha antike. Korce / Teqeja e Lumalas.

88, Bulevardi Reshit Collaku, Pogradec. Një foto në Teqenë e Turanit (Korçë) dhe dy shënime nga Luan Merdani e Pëllumb Tuxhari Luan Merdani shkruan: Kjo është vërtet një foto mjaft interesante.

Create New Account. Read more. Accessibility Help. It is located at an elevation of 807 meters above sea level. Saint Naum Monastery.

"Sikur të kishim një skrap" "Ah, sikur të vinin një skrap.
Teqeja e Melçanit është një ndër tre teqetë më të vjetra të Shqipërisë dhe me vlera të mëdha të zhvillimit të besimit, kulturës dhe historisë së shqiptarëve. Forgot account? Përposh këmbëve tona gjarpëron një shteg këmbësorësh.

Email or Phone: Password: Forgot account? Read more. Teqeja e projektuar nga baba Sadiku, misionar i fesë bektashiane në Kryegjyshatë, kërkuar nga komuniteti bektashian i Sarandës dhe bekuar nga Kryegjyshi Baba Dede Reshtat Bardhi, nisi punimet, duke i bekuar themelet nga Kryegjyshi dhe përshëndetur nga besimtarë, përfaqësues të pushtetit vendor, personalitete të jetës politike, publike dhe zyrtarë të kulteve në Kryeministri etj.

Teqeja e Martaneshit: Bulqizë: 1779 Adem Aga Toptani 5 Backë Tekke Teqeja e Backës: Skrapar: 1870 Builders were from Gostivisht and Kolonjë. Baba Abdullah Melçani ishte i pari që 400 vjet të shkuara mblodhi besimtarët bektashinj në teqenë e Melçanit, kryeqendra e zhvillimit kulturor dhe historik të Shqipërisë Juglindore. Museum.

Log In.

Teqeja: "Abdullah Baba i" Melcan-, Melçan. Not Now. Log In. Teqeja e Ersekes, 1883, Baba Sulejmani. Sections of this page.

It takes its name from Sejjid Ali Sulltan, known as Father Kuzum (Quzum Baba), a Bektashi spiritual leader, who according to local tradition, is buried here.
Një objekt kulti në zonën e Kolonjës ka rënë pre e grabitësve, të cilët kanë hyrë nga dritarja dhe në ambientet e … Watch Queue Queue.

Kuzum Baba is a natural terrace carved out by the sea, located on a hill above the city of Vlore. Teqeja e Qesarakës, 1620, Haxhi Baba Horosani. Press alt + / to open this menu.

Para një viti bëra një vizitë në Teqenë e Turanit (Korçë) teqe më shumë se dyqind vjeçare, dhe mbasi shërbyesi i asaj teqeje qe një i njohur i miqve…

See more of Korça Plus on Facebook. Besimtarët ishin në këtë objekt kulti që në orët e para të ditës, për të marrë pjesë në ritualet dhe ceremoninë që organizohet me këtë rast.

Mursini psherëtin i shqetësuar sa herë makina kolovitet frikshëm mbi xhadenë, që është dëmtuar shumë nga shirat e fundit. Teqeja e Lumalas (Lumalas) / Qarku i Korces.

Museum. Facebook.

or.